Seznamte se s finalistou ceny pro nejlepší učitele a učitelky PdF UP Magister optimus 2024! Děkan PdF UP Vojtech Regec se rozhodl v letošním roce ocenit kvalitní vyučující a udělit ceny pro nejlepší učitele a učitelky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Cena děkana pro pedagogy roku bude vyhlášena 21. června 2024 na zahradní slavnosti PdF UP v Uměleckém centru UP. Do hlasování se kromě studentů může zapojit i veřejnost. Jedním z nominovaných je i Jakub Vávra. Přečtěte si více o tom, jak učí a co je pro něj důležité!
Kdo je Mgr. Jakub Vávra, Ph.D.
Mgr. Jakub Vávra, Ph.D., je speciální pedagog a dramaterapeut. Absolvoval dramaterapeutický výcvik ve Vývojových proměnách (Developmental Transformation) a dramaterapeutické vzdělání na NYU New York, kde také 2 měsíce pracoval jako dramaterapeut. Aktuálně je předsedou ADCR a lektorem odborných seminářů a kurzů. Odborně se zaměřuje na práci s dětmi a žáky s poruchami chování, propojením dramaterapie a adiktologie, primární prevencí a pěstounskou péčí. Vystudoval speciální pedagogiku na PdF UP, kde také získal Ph.D. titul se zaměřením na proces a specifika procesu v dramaterapii. Je spoluautorem knihy „Dramaterapie“, „Dramaterapie u osob se závislostí“, „Humor v dramaterapii“ a autorem dalších odborných publikací a článků především v oblasti etopedie, adiktologie a dramaterapie. V rámci své praxe pracuje jak se skupinami, tak také v rámci individuální dramaterapeutické intervence. V rámci popularizace oboru tvoří YouTube kanál Drama v Hlavě.
Vlastní pedagogická reflexe
Co je pro Vás ve výuce nejdůležitější?
„Ve výuce je pro mě nejdůležitější snaha nalézt balanc mezi předáním odborných znalostí, udržet lidský a partnerský přístup se studentkami a studenty a zároveň udržet patřičnou úroveň a vážnost, která dle mého názoru k vysoké škole patří. Je pro mne také důležité vnést do výuky lehkost a humor a zároveň tyto dvě veličiny vhodně uchopit, jelikož především humor může někdy zcela nechtě zranit, nebo zesměšnit. Vždy přemýšlím, jak propojovat teorii s praxí a jak předat probírané téma i formou zážitku, zkušenosti a hravou formou. V některých případech to jde a někdy musím ustoupit ze svého nadšení pro hravost a vést výuku více formálně.“
„Vůbec nejdůležitější je pro mě zpětná vazba od studentů a především, když se ptají. Právě společná diskuse se studentkami a studenty, jejich odlišné pohledy a názory mě přijdou na této práci asi nejvíce motivující.“
V rámci popularizace oboru tvoří YouTube kanál Drama v Hlavě.
„Poslední důležité věc je také nadšení a zájem o danou problematiku. To, co dělám mě baví a mám rád různá zákoutí vědeckého bádání, výuky a spojování praxe. Mám rád výzvy a úplně nejvíce věci, na které neznám odpovědi, jelikož mě to žene dopředu. A toto se snažím předávat i studentkám a studentům.“
Představte alespoň jeden konkrétní příklad ze své výuky, který by mohl inspirovat ostatní.
„Na tuto otázku je velice těžké odpovědět a myslím, že by bylo lépe, kdyby na ní odpověděli ti, které učím. Doufám, že takové momenty jsou. Velice záleží, který předmět učím. Pokud se jedná o dramaterapii, tak je to především propojení teorie a na to navázaná praxe. Zadávám studentům tematicky dle daného semestru článek k přečtení a prezentaci ve skupině v hodině. Následně jsou další společné hodiny zaměřeny na přetavení teorie do praxe a zkoušíme a hledáme, jak danou teorii převést do praktické roviny práce s klientem. Rád používám také modelové situace, kdy já sám hraju studentům klienty, rodiče a nejrůznější náročné situace, které jsem sám zažil. A studenti poté vstupují do role odborníka se mnou jakožto klientem řeší danou situaci. Popisuji jim, jaké chyby jsem udělal já, aby se jim oni sami mohli vyvarovat a zkoušíme hledat ideální řešení situace.“
„Mám rád technologie, a snažím se, pokud mě to předmět dovolí, zapojovat různé programy, virtuální realitu a další jiné. V nadcházejícím semestru budeme ve výuce používat videa pro analýzu terapeutického procesu, která jsou natočena v 360° záznamu z dramaterapeutického setkání. Zkusil jsem to již na sobě a člověk je více vtažen do situace, skoro jakoby tam byl.“
Inspirují Vás nějakým způsobem Vaše studentky a studenti?
„Rozhodně, proto jsem se o pozici na fakultě ucházel. Tento výčet by mohl být klidně na bakalářskou práci. Především je to jejich přítomnost, když přijdou do výuky, tak předpokládám, že je to zajímá a diskutovat problematiku s někým, koho to zajímá je to nejlepší, co se může stát. Inspirují mě jejich názory a zkušenosti, které přinášejí a pomáhají mě samotnému růst a posouvat se. Inspiruje mě, pokud mají otázku, na kterou neznám odpovědět a musíme tuto odpověď společně najít a zjistit. Inspiruje mě jejich nesouhlas, jelikož tak mohu nalézt svou profesní slepou skvrnu a snažit se zdokonalit. Dále také témata, se kterými přicházejí na bakalářské a diplomové práce, vždy jsem velice zvědavý na jejich výsledky. Jsou to ale také jejich osobnosti, přeci jenom za semestr spolu strávíme poměrně hodně času a ta intersubjektivní rovina je tam velice patrná. Mnohdy mě sami studenti doporučují nové podcasty a nebo videa o dané tematice, což je také veliká inspirace.“
Vzpomenete si na nějakou situaci nebo moment, které Vás ve Vaší pedagogické kariéře motivovaly nebo formovaly?
„Těch momentů bylo určitě mnoho. Pokud to vztáhnu na dobu, kdy jsem již učil, tak to byli určitě významně moji kolegové, které jsem se ptal o radu a vždy jsem ji dostal. Určitě můj školitel prof. Valenta.“
„Ale asi nejvíce to byla studijní a výzkumná stáž na New York University. Kromě možnosti učit se od těch nejlepších v oboru to byl ale samotný pobyt. Kurz dolaru byl v roce 2017 velice nevýhodný, a tak mě příspěvek od fakulty pokryl letenky, vízum a ubytování. A vše další jsem si hradil ze svých úspor a z peněz, které jsem si na pobyt půjčil od rodičů. Byly to situace, kdy jsem si sáhnul na své totální dno. Ze začátku jsem bydlel v East Harlemu na hranici s Bronxem a jednou mě chtěla okrást skupinka mužů a nevím co ještě, ale měli v rukou nože. A zachránilo mě tehdy, že nejsem z USA, ale východní Evropy, tak se slitovali a nechali mě být. Ke konci stáže asi poslední měsíc a půl (ze 4 měsíců pobytu) už jsem neměl vůbec peníze, a tak jsem vždy po výuce byl dlouho do večera v knihovně a četl. Počkal jsem, až odejdou všichni spolužáci a šel jsem hledat jídlo do košů a na lavičky kolem kampusu univerzity. Bylo toho víc a sáhnul jsem na své naprosté dno potupy, studu, hladu a další. Ale styděl jsem se tak, že jsem to tehdy neřekl ani rodičům a chtěl jsem to zvládnout sám. Naučilo mě to, že věci jsou vždy trochu jinak, než se na první pohled zdají a tuto zkušenost bych za nic nevyměnil. Zformovalo mě to do mého dnešního já.“
Popište nějaký svůj projekt, výstup nebo inovaci, ze kterých máte radost.
„Velikou radost mám ze všeho, co dělám. Aktuálně je to asi článek v prestižním časopise zaměřeném na dramaterapii, kde budeme společně se spoluautory první publikovat jako první Češi. Je to také soubor celkem 4 záznamů dramaterapeutické intervence jak v klasickém formátu, tak i formátu 360°. Mám radost z tvorby YouTube kanálu Drama in the Head, kde dělám rozhovory s odborníky a mám tak možnost se ptát přímo těch nejlepších z oboru dramaterapie. Největší radost mám ze svého nápadu na výzkum fyziologické metriky v dramaterapii. Ale ten neprozradím, jelikož jej stále chystám. Dlouho jsem nad tímto výzkumem přemýšlel a nevěděl jak na to. A poté jednou u poslechu audioknihy „Proč spíme“ mě to trklo.“
… Nejvíce oceňuji lidský přístup a upřímnost ke studentům…
Z nominačních textů aneb jak to vidí studenti a studentky PdF UP:
Co na kandidátovi nejvíce oceňujete:
„Na vyučujícím nejvíce oceňuji lidský přístup a upřímnost ke studentům.“ Z nominačního dopisu
Konkrétní příklad z výuky nominovaného učitele/učitelky, který by mohl inspirovat ostatní:
„Obsah seminářů byl přiměřený vůči zaměření našeho oboru, výuka probíhala pravidelně, komunikace byla bez problémů. Vyučující propojoval praktické ukázky s teoretickým základem, vždy s ohledem na využití v praxi. Kladl také důraz na různorodost lidských osobností, s nimiž se budeme v praxi setkávat. Myslím, že zejména pro budoucí pedagogy jsou hodiny s takovýmto vzkazem velmi důležité.“ Z nominačního dopisu
Co Vám nominovaný pedagog/pedagožka předal/a pro život nebo pro budoucí povolání:
„Jedním slovem mě napadá – inspirace, do pracovního i osobního života. Vyučující nám také ukázal jednu z možných profesních cest, kterou se po skončení studia může speciální pedagog vydat, což bylo pro mnohé z nás cenným zjištěním.“ Z nominačního dopisu
Comentários