top of page

Václav Slovák | Snažím se o to, aby se mí studenti nebáli udělat chybu

Seznamte se s finalistou ceny pro nejlepší učitele a učitelky PdF UP Magister optimus 2024! Děkan PdF UP Vojtech Regec se rozhodl v letošním roce ocenit kvalitní vyučující a udělit ceny pro nejlepší učitele a učitelky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Cena děkana pro pedagogy roku bude vyhlášena 21. června 2024 na zahradní slavnosti PdF UP v Uměleckém centru UP. Do hlasování se kromě studentů může zapojit i veřejnost. Jedním z nominovaných je i Václav Slovák. Přečtěte si více o tom, jak učí a co je pro něj důležité!



 

Kdo je Mgr. Václav Slovák, Ph.D.

 

Je absolventem Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudoval obor Učitelství matematiky pro střední školy – Ruská filologie. Na Univerzitě Palackého v Olomouci vyučuje od roku 2015, nejprve jako student doktorského studia, později jako externí vyučující. Na Pedagogické fakultě UP vede předmět Matematika v edukační praxi. Od roku 2016 pracuje v Základní škole a mateřské škole v Kostelci na Hané, od roku 2019 jako zástupce ředitele. Pod jeho vedením získala základní škola v roce 2021 akreditaci v programu Erasmus+ Školní vzdělávání, od té doby působí ve škole také jako koordinátor projektových aktivit v tomto programu.  Byl vedoucím pracovní skupiny pro rozvoj matematické gramotnosti v projektu MAP III ORP Prostějov.

 


Vlastní pedagogická reflexe

 

„Pocházím z učitelské rodiny a tendence stát se učitelem se u mě objevovaly už od dětství. Svou pedagogickou „kariéru“ jsem začal už jako student gymnázia. V té době mi moje maminka, učitelka matematiky a ředitelka školy, začala „dohazovat“ první žáky k doučování matematiky, když se na ni její známí, někdy i známí jejích známých, čas od času obraceli s prosbami o doučování svých dětí. Zároveň mi vždy, když jsem to potřeboval, pomáhala a velmi mě podporovala. V mém okolí se našli i lidé, kteří mě od záměru pracovat jako učitel zrazovali, zejména kvůli nízkému platovému ohodnocení. V mém odhodlání stát se učitelem mě tenkrát podpořil můj tatínek. Dodnes si pamatuji slova, která mi kdysi dávno řekl: „Když budeš v tom, co děláš, dobrý, špatně se mít nebudeš.“ A tak se učení v různých formách věnuji už 18 let, celou dobu se snažím svou práci odvádět dobře a kvalitně, a ještě nikdy jsem svého rozhodnutí stát se učitelem nelitoval.“

 

„Snažím se o to, aby se mí studenti cítili uvolněně, neostýchali se projevit, nebáli se udělat chybu.“

 

„Kromě své práce učitele a zástupce ředitele na základní škole v Kostelci na Hané působím jako externí vyučující na Univerzitě Palackého v Olomouci. Od roku 2022 vedu na Pedagogické fakultě semináře pro studenty učitelství matematiky v navazujícím magisterském studiu. Za nejdůležitější prvek, který je podle mého názoru naprosto zásadní pro to, aby byla výuka nejen na vysoké škole efektivní a přínosná, považuji příjemnou atmosféru, pohodu v hodinách. Snažím se o to, aby se mí studenti cítili uvolněně, neostýchali se projevit, nebáli se udělat chybu. Také z hodnocení mé výuky, které se studenty provádíme na konci každého semestru (nejen na pedagogické fakultě), vyplývá, že i oni vnímají, jak jsou pozitivní přístup a příjemná atmosféra pro výuku důležité.“

 

„Protože ve svých hodinách připravuji budoucí učitele matematiky, snažím se ve velké míře zařazovat prvky činnostního učení, aby si studenti co nejvíc aktivit vyzkoušeli na vlastní kůži, aby je zažili z pozice žáků. Studenti si tak zkouší práci ve skupinách, na stanovištích, skládají puzzle, domina a trimina, používají ke svému učení různé vzdělávací aplikace, hrají hry, soutěží. Na základě vlastní zkušenosti pak mohou vyhodnocovat přínos dané aktivity a její možnosti uplatnění při výuce.“

 

„Moje výuka probíhá téměř až ve večerních hodinách a naše setkávání se studenty tak bývají příjemným zakončením pracovního dne. Dělá mi velkou radost, že jsou zpravidla všichni studenti odhodlaní v budoucnu vykonávat profesi učitele, zajímají se o ni a skutečně se snaží na ni připravit. Není výjimkou, že řada z nich už má zkušenosti s učením matematiky, nejčastěji formou doučování. V našich hodinách proto dávám prostor také vzájemnému sdílení zkušeností. Nejednou se už stalo, že jsem se během našich seminářů dozvěděl od studentů nějaký tip (nezvyklý způsob řešení nebo nějakého odvození, hru nebo jinou aktivitu), který jsem předtím neznal a později jsem jej sám využil při svých hodinách matematiky na základní škole.“

 

„To, že některý z mých studentů napsal sám od sebe tak krásný nominační text, je pro mě tím nejhezčím ohodnocením mojí práce.“

 

„Z dosud realizovaných projektů jsem opravdu pyšný na aktivity, které uskutečňujeme v programu Erasmus+ školní vzdělávání. Na základní škole v Kostelci na Hané se nám v roce 2021 podařilo získat v tomto programu akreditaci. Zajistili jsme tak pro naši školu stabilitu a předvídatelnost financování zahraničních mobilit až do roku 2027. Do zahraničí tak vyjíždějí nejen naši žáci v rámci skupinových mobilit, ale také učitelé. Jsem rád, že po počátečním ostychu, kdy část kolegů s přihláškou do projektu váhala, se řady účastníků každoročně rozšiřují o nové tváře. Naši učitelé díky tomu navštívili zahraniční školy nebo absolvovali kurz v Nizozemí, Německu, Finsku, Chorvatsku, Rumunsku, Itálii, Irsku, Maďarsku a na Islandu. Jsem přesvědčený o tom, že čas strávený v zahraniční škole pomáhá získat učitelům nadhled ve své práci, může být impulsem pro inovace ve výuce a v neposlední řadě jej považuji za účinnou prevenci proti syndromu vyhoření. Sám jsem už jako učitel absolvoval několik zahraničních mobilit a z každé z nich jsem si kromě krásných zážitků přivezl i nějakou inspiraci pro svou práci – ať už to byla nová vzdělávací aktivita, metoda výuky, nebo třeba i způsob, jakým lze přistupovat ke své práci a ke svým žákům.“ 

 

„Už samotná nominace na cenu děkana Pedagogické fakulty Magister optimus 2024 je ocenění, kterého si velmi vážím. To, že některý z mých studentů napsal sám od sebe tak krásný nominační text, je pro mě tím nejhezčím ohodnocením mojí práce.“



Z nominačních textů aneb jak to vidí studenti a studentky PdF UP:

 

Co na kandidátovi nejvíce oceňujete:

 

„Vhled do toho, jaké to je být učitelem matematiky na ZŠ. Vše, co v hodinách děláme, má hlavu a patu, dostáváme vhled do toho jak dané téma učí, jaké informace jsou důležité, aby žáci uměli, co bychom všechno měli vědět pro zvídavější žáky, ukazuje nám všemožné způsoby výpočtu, dokazování apod. Také vždy přijde s pozitivní náladou a chutí nám předávat informace.“ Z nominačního dopisu

 

… Opravdu správný člověk na správném místě…

 

Konkrétní příklad z výuky nominovaného učitele/učitelky, který by mohl inspirovat ostatní:

 

„Informace nedostaneme ihned jako na talíři, ale řekne se téma, následně jsme po menších skupinkách a snažíme se přijít na co nejvíce důležitých informací k tomuto tématu. Následně si řekneme všechny sepsané informace, pan doktor nás následně doplní o to, co jsme zapomněli, případně řekne, co je nad rámec toho, co by se mělo na ZŠ učit. Ukáže různé způsoby vysvětlení látky, vypíchne obtížné věci pro žáky.“ Z nominačního dopisu

 

Co Vám nominovaný pedagog/pedagožka předal/a pro život nebo pro budoucí povolání:

 

„Nový pohled na učivo, rady z praxe, dokonce i rady k pohovoru, jelikož se jich jakožto zástupce často účastní, rady k tomu, jak si poradit se slabšími ale i silnějšími žáky. Celkově si můžeme zapsat čtyři předměty s panem doktorem, z toho dva povinně, ale i tak si chci zbývající dva předměty zapsat, i když další kredity z tohoto nepotřebuju (u ničeho jiného jsem si to za celou dobu studia nikdy neřekl). Opravdu správný člověk na správném místě.“ Z nominačního dopisu

 

 

57 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page