Seznamte se s finalistkou ceny pro nejlepší učitele a učitelky PdF UP Magister optimus 2024! Děkan PdF UP Vojtech Regec se rozhodl v letošním roce ocenit kvalitní vyučující a udělit ceny pro nejlepší učitele a učitelky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Cena děkana pro pedagogy roku bude vyhlášena 21. června 2024 na zahradní slavnosti PdF UP v Uměleckém centru UP. Do hlasování se kromě studentů může zapojit i veřejnost. Jednou z nominovaných je i Jitka Plischke. Přečtěte si více o tom, jak učí a co je pro ni důležité!
PhDr. Jitka Plischke, Ph.D. o sobě
PhDr. Jitka Plischke, Ph.D., je absolventkou oboru historie – německá filologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2005 obhájila na Pedagogické fakultě UP v Olomouci disertační práci věnovanou vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem v České republice, od tohoto roku působí jako odborný asistent na Ústavu pedagogiky a sociálních studií PdF UP v Olomouci (původně Katedra pedagogiky s celoškolskou působností). Ve výzkumné činnosti se věnuje především didaktickým tématům, problematice vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem v české škole, multikulturním aspektům ve vzdělávání. Je autorkou dvou monografií, spoluautorkou tří monografií, autorkou či spoluautorkou více než 120 odborných statí v časopisech a sbornících v ČR i v zahraničí. Působí jako školitelka v doktorském studijním programu Pedagogika a Education a je koordinátorkou internacionalizace na svém pracovišti.
Co je pro Vás ve výuce nejdůležitější?
„Ve výuce je důležité vlastně všechno. Určitě očekáváte, že napíši, že nejdůležitější je naplnit stanovený výukový cíl. A to také samozřejmě je! Ale aby se tak stalo, je potřeba, aby se udála velká spousta dalších velmi důležitých jevů. V tomto smyslu je pro mě nepostradatelné, aby ve výuce panovaly dobré vztahy mezi mnou a studenty, aby komunikace byla nastavena tak, že se studenti neobávají zeptat, nesouhlasit, argumentovat. Dále aby věděli, že jejich odpověď je očekávaná a bude s ní konstruktivně pracováno, a také, že ve výuce lze bez obav uplatnit humor či že i já se ráda dozvím něco nového od nich.“
„Snad by se dalo shrnout, že je pro mě jako vyučující důležité realizovat výuku obsahově i formálně tak, aby studenti nelitovali, že v ní jsou přítomni a nevnímali to jako pro ně ztracený čas nebo pouhé splnění povinnosti. Naléhavě si to uvědomuji především u studentů kombinované formy studia a programů celoživotního vzdělávání, kteří mají času při pracovních a rodinných závazcích opravdu málo. Řekněme, že je pro mě nejdůležitější přesvědčení, že jsme všichni na správném místě.“
Představte alespoň jeden konkrétní příklad ze své výuky, který by mohl inspirovat ostatní.
„Já sama sebe nevnímám jako příliš inspirativního učitele. Celkově nejsem kreativní osoba, to mě trochu mrzí, je to dost výhodná dispozice pro výkon učitelské profese. Domnívám se, že moje výuka je realizována spíše na základě osvědčených strategií. O to víc si vážím toho, že mě studenti navrhli na toto ocenění, je to pro mě velikou radostí a také překvapením.“
„Pokud zde přesto mám uvést něco, co by snad mohlo být kolegům, třeba začínajícím, k užitku, pak by to zřejmě bylo následující: snažím se dát studentům ve výuce možnost volby. Není to realizovatelné vždy, ale je pro mě podstatné dát studentům prostor, aby si mohli učení přizpůsobit tomu, jak je jim milé a jak bude učení pro ně komfortní – tedy uzpůsobit si výukovou metodu nebo organizační formu, zvolit si obsahové zaměření úlohy podle svého studijního programu. Myslím, že tato jejich spoluúčast je prvkem, který výuku pozitivně ovlivňuje. Nejsem také vyučujícím, který by často a rád říkal „ne“, „nemáte pravdu“ nebo „nesouhlasím“, pokud to není nezbytně nutné. Sdělím studentům, jak bych při řešení postupovala já, jak vidím situaci, zdůvodním své stanovisko, ale nechám studentovi možnost ponechat si svůj názor a dále s ním pracovat.“
Inspirují Vás nějakým způsobem Vaše studentky a studenti?
„Jistě! Stále více… Mám pocit, že čím jsme si – především od prezenčních studentů – vzdálenější věkem, tím větší inspirací a zdrojem poznání pro mě studenti jsou. Myslím, že to je jedna z velkých devíz této profese, nenechá vás zestárnout, máte příležitost být v neustálém kontaktu s mladými lidmi (mladšími než vy) a jejich světem. Celkově je důležité, aby učitel rád komunikoval s lidmi, byl otevřený jejich názorům a vzájemné výměně zkušeností.“
„Jsou disciplíny, kde se musíme dosti pevně držet požadovaných výstupů a stanoveného obsahu, zde je prostoru pro „volnější“ komunikaci méně. O to více si užívám výuku disciplín, jako je interkulturní výchova, kde je příležitostí pro vzájemnou inspiraci dostatek. Nejedná se pouze o nové poznatky či zkušenosti, které mohu od studentů načerpat. Ještě více si cením, že mohu sledovat, jak přemýšlejí, co pro ně je či není důležité, jak vyhodnocují jevy či situace, podle čeho plánují, o co mají zájem.“
Vzpomenete si na nějakou situaci nebo moment, které Vás ve Vaší pedagogické kariéře motivovaly nebo formovaly?
„Nerada bych svou pedagogickou kariéru nahlížela přes ojedinělé, i když třeba významné momenty. Kariéra učitele je plynoucí řeka, někdy poklidná a jindy spíše divoká, ale neustále tekoucí. Pokud bych hledala formující prvky v mém životě, pak by to byla na prvním místě moje rodina, kde již po několik generaci byli a stále jsou zastoupeni učitelé. To je zcela jistě velmi významný faktor, který smýšlení a profesní přesvědčení člověka ovlivní. Velkou roli sehráli samozřejmě mí učitelé, jak ti na filozofické fakultě, tak zde na pedagogické fakultě v průběhu doktorského studia. Jsem vděčná, že je mohu již 19 let nazývat svými kolegy, a že se mnozí z nich stali blízkými přáteli. Bez nich, jejich podpory a každodenní komunikace bych svou práci vykonávala s menší radostí. Celkově bych řekla, obrovským motivem je to, že se člověk „těší do práce“ – ať už na tu práci, nebo na ty, které zde potká.“
Popište nějaký svůj projekt, výstup nebo inovaci, ze kterých máte radost.
„Pokud bych měla uvést výstup, na který jsem nesmírně pyšná, tak by to byl rozhodně můj syn. 😊 Vztaženo k profesi, neupínám se k nějakému jednomu konkrétnímu či snad výjimečnému projektu, který by svým významem převyšoval ostatní. Domnívám se, že běh pracovního života je složen z mnoha drobných úspěchů, ze kterých se radujeme, a také neúspěchů, ze kterých se poučíme nebo které nás utvářejí. Radost, dokonce hrdost, cítím, když vím, že absolvent, na jehož vzdělání a přípravě na profesi jsem se spolupodílela, je úspěšný a spokojený, jeho práce je ceněna, a on je současně hrdý na to, že je absolventem naší fakulty.“
… Paní doktorka je úžasná a neskutečně vtipná…
Uveďte, co na kandidátovi nebo kandidátce nejvíce oceňujete:
„Paní doktorka je úžasná, je neskutečně vtipná, znalosti z didaktiky propojuje s realitou, neustále nás učí na příkladech. Nevyučuje frontálně, ale zapojuje nás. Vnímá naše názory, z jejich hodin si odnáším tento semestr rozhodně nejvíce.“ Kateřina Ďulíková
Uveďte, alespoň jeden konkrétní příklad z výuky nominovaného učitele/učitelky, který by mohl inspirovat ostatní:
„Nechává nás zažít malé úspěchy, nemá potřebu předat znalosti nutně z její strany, ale dává nám prostor přemýšlet a vyvozovat.“ Kateřina Ďulíková
Napište, co Vám nominovaný pedagog/pedagožka předal/a pro život nebo pro budoucí povolání:
„To, že didaktika je pestrá a zajímavá.“ Kateřina Ďulíková
Comments