top of page

Lucie Bryndová | Inovuje výuku informatiky a pomáhá studentům růst s respektem k jejich individualitě

  • Obrázek autora: Magister optimus
    Magister optimus
  • 2. 6.
  • Minut čtení: 3

Kvalitní a inspirativní výuka si zaslouží ocenění – děkan Pedagogické fakulty UP Vojtech Regec letos již podruhé vyhlašuje cenu Magister optimus pro nejlepší učitele a učitelky fakulty. Nominace vzešly ze strany studentů, do hlasování se ale může zapojit i široká veřejnost. Vítězové budou představeni 19. června 2025 na Zahradní slavnosti PdF UP v Uměleckém centru UP. Jednou z nominovaných je i Lucie Bryndová. Přečtěte si více o tom, jak přistupuje k výuce a co považuje za nejdůležitější ve své práci!



Kdo je Mgr. Lucie Bryndová, Ph.D.


Lucie Bryndová působí jako odborná asistentka na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Ve svém výzkumu se zaměřuje na informatické myšlení a moderní metody výuky informatiky, které propojují nejnovější inovace ve vzdělávání s praktickými dovednostmi. Aktivně vyučuje také oblíbené předměty zaměřené na počítačem podporované kreslení a modelování, kde uplatňuje kreativní přístup a podporuje individuální rozvoj studentů. Pro svůj výrazný přínos ke zkvalitnění výuky a důraz na lidský přístup byla nominována v kategorii oceňující dopad na budoucí život a profesní uplatnění studentů. Za svůj přínos byla nominována v kategorii zdůrazňující pozitivní dopad na studenty. Kromě pedagogické a výzkumné činnosti se Lucie Bryndová aktivně podílí na provozu Centra informačních a vzdělávacích technologií PdF UP, kde se společně s kolegy stará o správu informačních systémů fakulty.


Vlastní pedagogická reflexe


Ačkoliv jsem začínající akademickou pracovnicí, snažím se být takovou pedagogickou osobností, která přináší do výuky nejen odborné znalosti, ale i silné lidské zázemí. Do roku 2024 jsem byla studentkou doktorského studia na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého, přičemž jsem se aktivně podílela na chodu fakulty a zapojovala se do studentských organizací. Tato zkušenost mi dala důležité podklady k vykonávání učitelské a vědecké činnosti a umožnila mi lépe porozumět potřebám studentů a udržet si k nim vstřícný a empatický přístup. Věřím tomu, že studenti se nejvíce naučí, pokud jim bude umožněna diskuse a nabídnut prostor pro sebevyjádření.


Své profesní začátky jsem spojila s výukou na základní škole v České republice, kde jsem získala pevné pedagogické základy a pochopení pro individuální potřeby žáků. Významnou součástí mé profesní cesty byly i pedagogické zkušenosti ze zahraničí, které mi umožnily nahlédnout na výuku z odlišných kulturních i metodických perspektiv. Tyto zkušenosti mě obohatily a výrazně ovlivnily můj přístup k tvorbě výukových materiálů a vedení studentů.


Ve své výuce se snažím o to, aby studenti vnímali vzdělávání v rámci univerzity jako smysluplné, propojené s reálným světem a využitelné v jejich budoucí profesi. Sama pedagogiku informatiky vnímám jako dynamický obor, který je úzce provázán nejen s technologickým pokrokem, ale také se společenskými a kulturními aspekty, jež je třeba reflektovat. Proto se neustále vzdělávám a hledám nové cesty, jak do výuky začleňovat aktuální technické inovace s ohledem na potřeby dnešních budoucích učitelů. Taktéž se snažím vytvářet otevřené a podnětné prostředí, v němž studenti nacházejí podporu nejen ve výuce, ale také v mimoškolních aktivitách, které rozvíjejí jejich zájem o obor, kreativitu i spolupráci. Pravidelně se podílím na akcích popularizujících vědu a snažím se přispívat k vytváření otevřeného a inovativního akademického prostředí.


Nominace na cenu Magister optimus je pro mě velkým a nečekaným oceněním mé dosavadní práce. Jako mladý a začínající učitel si této nominace vážím, protože přichází od těch, pro které svou práci dělám nejvíce – od studentů. Vědomí, že v mé snaze nacházejí smysl a přínos, je pro mě silnou motivací a zároveň potvrzením, že cesta, kterou jsem si zvolila, má hodnotu nejen pro mě, ale i pro druhé. Děkuji všem, kteří mě nominovali, za důvěru a zpětnou vazbu, která je pro pedagoga tou nejcennější. Vážené ocenění beru s pokorou, jako závazek i povzbuzení do další práce. Zároveň patří mé díky kolegům, studentům a celé fakultě, protože bez inspirativního prostředí, vzájemné podpory a sdílení by má práce nemohla mít takový dopad.



Vždy byla ochotná pomoci, a to jak prostřednictvím e-mailu, tak i osobně na fakultě – často i bez předchozí domluvy.

Uveďte, co na kandidátovi nebo kandidátce nejvíce oceňujete:

 

Trpělivost a ochotu vysvětlovat problematiku tak dlouho, dokud to student nepochopí.


Uveďte alespoň jeden konkrétní příklad z výuky nominovaného učitele/učitelky, který by mohl inspirovat ostatní:

 

Při hodině CAD2 nám paní doktorka vysvětlovala využití funkce "Vysunutí a rotace". Následovala praktická ukázka, jak s tím pracovat. Po několika měsících jsem potřeboval vymodelovat držák na kameru do auta. Právě tohoto jsem nejvíce využíval.


Napište, co Vám nominovaný pedagog/pedagožka předal/a pro život nebo pro budoucí povolání:

 

Praktické a užitečné základní i pokročilé modelování v Autodesk Inventor, díky kterým je modelování pro 3D tisk radost.


Doplňte cokoliv dalšího, co může podpořit Vaši nominaci:


Paní doktorka si mou nominaci zasloužila především díky své mimořádné ochotě a pracovitosti. Vždy byla ochotná pomoci, a to jak prostřednictvím e-mailu, tak i osobně na fakultě – často i bez předchozí domluvy. Její přístup výrazně přispěl k mému zájmu o předměty, které jsem zpočátku bral jako nutné zlo.

Comentários


  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram
CIV inovacemi white horizont.png

© 2025—2023 Centrum inovací ve vzdělávání, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Webmaster Petra Šobáňová

bottom of page